Методичні рекомендації щодо проведення підсумкового оцінювання
у 2019/2020 н.р.
Оцінювання є невід’ємною частиною процесу навчання, дистанційне навчання не є винятком.
У листі Міністерства освіти і науки України від 16 квітня 2020 року № 1/9-213 «Щодо проведення підсумкового оцінювання та організованого завершення 2019/2020 навчального року» визначено, що підсумкове оцінювання (тематичне, семестрове та річне) може здійснюватися віддалено, із використанням цифрових технологій для всіх здобувачів освіти.
В умовах здійснення дистанційного навчання під час протиепідемічних заходів, Міністерство освіти і науки України надало закладам загальної середньої освіти та місцевим органам управління освітою розширені роз’яснення і рекомендації щодо дистанційного навчання й оцінювання під час карантину та організованого завершення 2019/2020 навчального року.
Основною метою оцінювання учнів в умовах дистанційного навчання є не перевірка і контроль, а забезпечення зворотного зв’язку вчителя з учнями. Тому в організації щоденного освітнього процесу варто надавати пріоритет не поточному, а формувальному оцінюванню, яке передбачає надання учням підтримки, коригування засобів та методів навчання у випадку виявлення їх неефективності. Результати виконаних учнями самостійних робіт мають використовуватися для відзначення їх успіхів, аналізу помилок, планування подальшої роботи з опанування навчального матеріалу в умовах дистанційного навчання.
Поточне оцінювання вчителі можуть здійснювати в усній і письмовій формах, застосовуючи такі його види: тестування, практичні, контрольні, діагностичні роботи, дослідницькі та творчі проєкти, есе, усні співбесіди та опитування тощо. Кількість робіт, які підлягають поточному оцінюванню та передбачають фіксацію оцінки у класному журналі, під час дистанційного навчання варто оптимізувати з метою уникнення перевантаження учнів.
Якщо вчитель застосовує одну з платформ для дистанційного навчання (Googleclassroom, Naurok тощо), він може налаштувати опцію переходу учня до наступної теми за умови виконання перевірочного завдання за вивчену тему. Це дозволить зменшити навантаження на вчителя, пов’язане з «ручною» перевіркою завдань, а учню – здійснювати самооцінювання успішності оволодіння навчальним матеріалом.
Більш традиційний підхід передбачає передачу виконаних письмових робіт (зроблених на комп’ютері або сфотографованих) через електронну пошту або платформу Googleclassroom та інші, один із месенжерів (Viber, Facebook тощо).
Усні завдання можуть бути оцінені учителем безпосередньо через Skype, Zoom або будь-який месенджер, що забезпечує відеозв’язок у синхронному режимі або перевірені опосередкованим способом через відео або аудіо файли, надіслані учнями на пошту вчителя.
За відсутності засобів Інтернет-зв’язку, зворотній зв’язок з учнями вчитель може підтримувати в телефонному режимі, а виконані завдання отримувати поштою.
Учитель може організувати самооцінювання учнями успішності своєї роботи, надіславши їм ключі для самоперевірки (після виконання роботи), критерії оцінювання та самооцінювання творчих робіт тощо.
Адміністрацією школи складається графік проведення всіх видів оцінювання, дата та час розміщення завдань, кінцевий термін їх виконання та попередньо надсилається учням (щоб не перевантажувати учнів, допускається одна-дві тематичні роботи вдень).
Річне оцінювання виставляється з урахуванням результатів оцінювання за перший та другий семестри навчального року.
Відповідно до наказу МОН від 30 березня 2020 року № 463, зареєстрованого Міністерством юстиції України 09 квітня 2020 року за № 333/34616, учнів 4-х та 9-х класів у 2019-2020 навчальному році звільнено від державної підсумкової атестації (далі – ДПА). У відповідних документах про освіту робиться запис «звільнений(а)».
Історія та суспільствознавчі дисципліни
Підсумкове оцінювання з історії та суспільствознавчих дисциплін може здійснюватися віддалено. Оскільки чинними навчальними програмами з історії, правознавства та громадянської освіти не передбачено обов’язкових тематичних підсумкових (контрольних) робіт, то підсумкова тематична оцінка може виставлятися за результатами поточного оцінювання. Якщо поточні оцінки в межах вивчення однієї теми (розділу) навчальної програми були отримані учнем, як до початку карантину, так і під час дистанційного навчання, то за результатами вивчення теми (розділу) даному учневі виставляється одна підсумкова тематична оцінка.
Підсумкова оцінка за другий семестр 2019/2020 навчального року з історії, правознавства та громадянської освіти виставляється з урахуванням результатів тематичного оцінювання під час дистанційного навчання та до його початку.
Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 30 березня 2020 року № 463 «Про звільнення від проходження державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти, у 2019/2020 навчальному році» зареєстрованого Міністерством юстиції України 09 квітня 2020 року за № 333/34616, учнів 9-х класів звільнено від державної підсумкової атестації. У відповідних документах про освіту робиться запис «звільнений(а)».
Учні 11-х класів закладів загальної середньої освіти у 2019/2020 навчальному році складають державну підсумкову атестацію з історії України у формі зовнішнього незалежного оцінювання. У закладі освіти державна підсумкова атестація може складатися лише за умов, визначених законодавством України.
Біологія, екологія, основи здоров’я
Під час організації освітнього процесу з використанням дистанційних технологій навчання в умовах карантину підсумкове оцінювання (тематичне, семестрове та річне) може здійснюватися віддалено, із використанням цифрових технологій для всіх здобувачів освіти.
Підсумкова оцінка за семестр виставляється з урахуванням результатів поточного, тематичного оцінювання, отриманих учнями під час дистанційного навчання та до його початку. Якщо з навчального предмета не передбачено тематичних підсумкових робіт, підсумкова оцінка може виставлятися за результатами поточного оцінювання. Учні, які не мають результатів поточного оцінювання з об’єктивних причин, можуть бути оцінені за результатами проведення семестрової контрольної роботи.
Тематичні, які було проведено в умовах дистанційного навчання під час карантину, записуються в класному журналі без зазначення дати їх проведення.
Учні 11-х класів складають ДПА у формі зовнішнього незалежного оцінювання (далі – ЗНО) відповідно до Календарного плану підготовки та проведення ЗНО 2020 року зі змінами, внесеними на підставі наказу Міністерства освіти і науки України від 06 квітня 2020 року № 480. У закладі освіти ДПА може складатися лише у випадках, передбачених законодавством. Документи про здобуття повної середньої освіти учні отримують після проходження ДПА.
Слід зазначити, що відповідно до статті 17 Закону України «Про повну загальну середню освіту» у разі відсутності результатів річного оцінювання та/або державної підсумкової атестації після завершення навчання за освітньою програмою закладу освіти учень має право до початку нового навчального року пройти річне оцінювання та/або державну підсумкову атестацію.
ГЕОГРАФІЯ
Опрацювання програмового змісту географії ґрунтується на частково-пошуковому методі навчання, який спрямований на розв’язання основних завдань предмета, пов’язаних із формуванням способів навчально-пізнавальної діяльності учнів.
У навчанні даного курсу перевага надається практичним роботам, спостереженням в природі, екологічному моделюванню та прогнозуванню, вирішенню ситуативних завдань, а також практичній діяльності.
Зверніть увагу. Дві підсумкові практичні роботи протягом ІІ семестру у 6-11 класах виконують контролюючу функцію, вони виконуються учнями самостійно і оцінюються вчителем
Однак кількість практичних робіт, які підлягають поточному оцінюванню та передбачають фіксацію оцінки у класному журналі, під час дистанційного навчання варто оптимізувати з метою уникнення перевантаження учні.
Враховуючи умови дистанційного навчання, поточне оцінювання вчителі можуть здійснювати в усній i письмовій формах, застосовуючи такі його види: тестування, практичні, контрольні, діагностичні роботи, дослідницькі та творчі проекти, усні співбесіди та опитування тощо
До більшості розділів курсу запропоновано орієнтовні теми творчого характеру для проведення досліджень. Теми досліджень в усіх курсах можуть бути змінені учителем в рамках відповідної теми. Дослідження, завдання творчого характеру виконуються за бажанням учня і можуть оцінюватися вибірково. Їх рекомендовано виконувати у вигляді презентацій, коротких творів (есе), міні-проектів тощо до виконання яких можна залучати й членів родини учня.
Тематичні контрольні роботи вчитель проводить відповідно до календарного планування з урахуванням особливостей дистанційного навчання.
Підсумкових семестрових, контрольних робіт проводити не потрібно.
До виправлення помилок у письмових роботах вчителі можуть підходити диференційовано, враховуючи вікові особливості учнів та рівень сформованості відповідного уміння у конкретного учня/учениці
Зверніть увагу. Розподіл годин за розділами і темами у програмах курсів географії є орієнтовним і може бути змінений вчителем в обсязі до 20% передбаченого програмою часу. Резервну частину навчального часу учитель може використати на свій розсуд, з урахуванням здібностей та навчальних можливостей учнів конкретного класу.
Оцінки за семестр виставляються на основі тематичних, відповідно оцінки за рік – на основі семестрових.
Зверніть увагу. Підсумкова оцінка за семестр виставляється з урахуванням результатів поточного, тематичного оцінювання, оцінювання різних видів мовленнєвої діяльності, отриманих учнями під дистанційного навчання та до його початку.
Але, учні, які не мають результатів поточного оцінювання з об’єктивних причин, можуть бути оцінені за результатами проведення семестрової контрольної роботи.
Тематичні підсумкові роботи, які було проведено в умовах дистанційного навчання під час карантину, записуються в класному журналі без зазначення дати їх проведення.
Учні 11-x класів складають ДПА у формі зовнішнього незалежного оцінювання (далі — 3HO) відповідно до Календарного плану підготовки та проведення 3HO 2020 року зі змінами, на підставі наказу Міністерства освіти i науки України від 06 квітня 2020 року № 480.
Зверніть увагу, що відповідно до статті 17 Закону України «Про повну загальну середню освіту» у разі відсутності результатів річного оцінювання та/або державної підсумкової атестації після завершення навчання за освітньою програмою закладу освіти учень має право до початку нового навчального року пройти річне оцінювання та/або державну підсумкову атестацію.
Хімія
При проведенні підсумкового річного оцінювання вчителям необхідно керуватись листом МОН України від 16.04.2020 №1-9-213 «Щодо проведення підсумкового оцінювання та організованого завершення 2019-2020 навчального року». Виконання освітньої програми, навчального плану є внутрішніми питаннями кожного закладу загальної середньої освіти, його педагогічної ради та завданнями педагогічних працівників.
Програма повинна бути виконана.
Оцінювання навчальних досягнень учнів
Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 03.06.08 №496, основними видами оцінювання навчальних досягнень є поточне та підсумкове (тематичне, семестрове, річне), воно в період карантину не відміняється, тому вчитель відповідно до можливостей організовує навчання і поточне оцінювання учнів за допомогою асинхронного і синхронного навчання . Це може бути усне опитування в обраному режимі, виконання різноманітних письмових завдань (тестових чи інших). Поточні оцінки виставляються до класного журналу в колонку з написом, що засвідчує дату проведення заняття, коли здійснюється оцінювання.
Практична частина програми повинна бути виконана шляхом використання віртуального експерименту, відеодослідів з обов`язковим оформленням звіту про її виконання. Оцінки виставляються за виконання і оформлення практичних робіт, лабораторні досліди не оцінюються.
Тематична оцінка виставляється на підставі результатів опанування учнями матеріалу теми з урахуванням поточних оцінок, результатів виконання різних видів робіт (практичних, самостійних, контрольних, творчих).
Мінімальна кількість тематичних оцінок відповідно до кількості навчальних годин за рік повинна бути така: 52 години – 5 тематичних; 70 годин – 6 тематичних; 140 годин – 8 тематичних.
Відповідно до рекомендації МОН України обов’язковим є проведення однієї контрольної роботи в семестр на будь-якому рівні вивчення хімії (стандарт чи профільний), вона може бути проведена в будь-який час, бажано після вивчення важливої теми.
Вчитель повинен знайти можливість оцінити кожного учня, бажано не практикувати низьких оцінок.
Усім міцного здоров’я.